Ana içeriğe atla

Kapatın Dünya'nın Işıklarını Gidiyoruz

 
 
 Neyin önüne geçmek isterdim şu hayatta?  Herhalde zamanın. Ama olmayacağını biliyorum. Bir şelâleden daha hızlı akıp gidiyor zaman. Bizler ya tam ortasında hızını kesmeye, ya kenarında ona dahil olmaya ya da arkasından ona yetişmeye çalışıyoruz.

  Bazılarımızın zamanı bitiyor. Ve "Zamanın bitti, gidiyoruz." deniyor. Geride kalanlar ağlıyor, akıllarına ölüm geldiği için mi, zamanı biten kişiye mi? Yoksa zamanlarının dolmaya başladığı akılların geldiği için mi? Çünkü ölüm bize "Sizin için de geleceğim." der ve gider.
  Ama artık biz dünyayı yaşanmaz hale getirdik. Belki bir gün bize toptan "Kapatın ışıkları gidiyoruz." denecek. Sonra yaptıklarımız izletilecek. Acaba kaçımızda izleyecek yürek var? Ne kadar iyiyiz? Ben izleyebilecek miyim kendimi bilmiyorum.
  Yaşam bazen çok karmaşık geliyor. Büyümek gibi. Eskiden dizi izlerdim, şarkıları takip ederdim. Artık haberleri kaçırmıyorum. Yakından takip ediyorum olayları. Öğrendikçe bilmek istemiyorum. Bildikçe çok cahilim diyorum. Kendimi izlemeye yüreğim var mı o gün bilmiyorum.
  Büyüdükçe türküler hayatı daha iyi anlatıyormuş, anlıyorum. Türkülerin bağrı gerçekten yanıkmış, anlıyorum. Saz kalbin tellerine vuruyormuş aslında. Aslında ney sızılarımızı dile getiriyormuş.
  Hayat, geçiyor bir türkünün sözleri gibi. Ve bir gün bize "Kapatın Dünya'nın ışıklarını gidiyoruz." denecek. "Size verilen Cennet'i yok ettiniz. Hep şükürsüzdünüz. Aklınız hep sizde olmayanlardaydı. Sahip olduklarınızın asıl sahibinin kendiniz olduğunuzu sandınız. Kapatın, kapatın ışıkları gidiyoruz. Işığın değerini bilemediniz, karanlığı tadın belki seversiniz. Yada seveceksiniz. Yaptıklarınızdan karanlığı istediğiniz okunuyor." denecek. Benim verecek cevabım yok. Cevabı olan beri gelsin.
  "Kapatın Dünya'nın ışıklarını gidiyoruz." özetimiz bu bizim. İnsanlığımız bu bizim. Peki gelmek istemeyenler gelmeyecek mi? Paşa paşa gelecekler. "Gelir misiniz?" diye sorulmayacak.
  İyi şeyler yazmak isterdim. Mutlu anlar, zamanlar yazmak isterdim. Çocukların ağladığı, bilerek ağlatıldığı dünyada iyi şeyler yazılmıyor bazen. Yalan söyleyemem mutlu olduğum zamanlar var. Ve sevdiğim insanlar iyi ki varlar. İnsan kalamayanlar arasında dünyayı yaşanılır hale getiren sevdiklerim iyi ki varlar.
  Ne deyim ben şimdi. Yaşayamadık bu dünyada. Marsa gitmeye çalışıyorlar. Çabaları takdire şayan. (Bilmiyorum olur mu?) Ama insan aynı insan. Ne değişir ki gezegen farklı olsa. Küçük bir tavsiye olarak: "Kötülüğün seninle olduğu müddetçe ne değişir. Mekân değişse." derim. Ama bu tavsiyenin bir önemi yok.
  Ne deyim ben şimdi siz en iyisi;
  "Kapatın Dünya'nın Işıklarını Gidelim"
  Yaşayamadık biz bari gitmeyi bilelim...
 
"Aşkı Zikreden Yazar"       

Yorumlar

 1. Gitmekle çözülecek olsa keşke sorunlar. Ve gideceğimiz yerde bizi daha güzel bir hayat bekliyor mu? Meçhul. Biraz argo bir ifadeyle "başka dünya yok" diyorlar. Yok.
  Allah hesabını verebileceğimiz hayatlar nasip etsin. Kaleminize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Evet hesabını verebileceğimiz hayatlar yaşayabilsek, inşallah...

   Sil
 2. Öyle akıcı yazmışsın ki hemencecik okudum.. Dünyalılar olarak çok zarar verdik hem gezegenimize hemde insanlığımıza. O ışık iyiler için yanıyor ve iyiler kötüleri yenecek inşallah🌹

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım :) Biz dünyanın kıymetini bilemedik. Evet ışık iyiler için hep var olacak. İyi kalmak ümidiyle, Sevgiler :))

   Sil
 3. Büsracim yine dokturmuussun ellerine saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah :)) teşekkür ederim güzel yorumun için. Sevgiler :)))

   Sil
 4. Dünyayı karanlık hale getiren insanlar... "Gözünü kapayan yalnız kendine gece yapar gündüzü..." misali hayat nimetinin hakkını vererek yaşarsak yüzümüz de olur ölümle varacağımız meclise. Bizi dünyanın haksızlıkları sıkıyor, yaralıyor yoksa ne küçük kıyamet kendi ölümümüz ne de kıyametle dünya hayatının biteceği gün kaygısı değil. İnanana korku yok inanmayan da kendini oyalıyor sonuçta. Yüreğimizi aydınlatan dostlar var ya az da olsa ışığı bize yeten onlarla gidiyoruz birlikte. Aşkı zikrettikçe vakti gelmeden gidelim demek için erken..Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim anlamlı yorumun için :) Evet herkes kendinden sorumlu. Sevgiler, sevgiyle kalın...

   Sil
 5. En iyisi mi gidelim biz buralardan. Buralar bir zamanlar dutluktu çünkü. Şimdi oldu beton yığını. Biz kirlettik bu dünyayı bu şehri. Biz kırdık birbirimizin kalbini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Prrofösör çok teşekkür ederim bu güzel yorum için, çok doğru yazdıklarınız. Evet biz yaptık bunları...

   Sil
 6. of of ya ne güzel düşünmüşsün.

  YanıtlaSil
 7. başkalarıyla beraber izltmseler iyi olacak:) ışıkların ne zaman kapanacğı hiç bilinmiyor, ona göre yaşamak hayatı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhh evet galiba büyük bir ekrandan izleyeceğiz filmimizi :) ışıkların ne zaman kapanacağı gerçekten bilinmiyor ama hiç kapanmayacakmış gibi yaşıyoruz. Teşekkür ederim güzel yorumun için. Sevgiler :):)

   Sil
 8. Gün ışığında görüp farkına varamadıklarımız....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gün gelip en acı gerçek olup kaşımıza dikilecekler. Sevgiler :)

   Sil
 9. Gidelim buralardan Büşra, mahvettik dünyayı. Bir gün belki karanlıklara gömülürüz. Şimdi herkes hayatını garantide gibi hissetse de, yılın ilk saatinde can verenler de öyle hissetmediler mi? Kim kondurur ki kendine ölümü? Tatsızlaştı dünya. Akıcıydı ve çok isabetliydi düşüncelerin ve anlatmak istediğin. Hakkımızda hayırlısı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel dediniz tatsızlaştı artık. İnsanlar şakanın tadını kaçırır gibi dünyanın tadını da kaçırdılar. Ne güzel bir yorumdu bu böyle :) Teşekkür ederim... Çokça sevgiler:):)

   Sil
  2. Teşekkürler Büşra kızım. Sevgiler canım :)

   Sil
 10. Gelmeme gibi bir şansımız olmayacak değil mi ?Ne yazık!Harika bir yazı tebrik ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmayacak öyle bir şansımız. Gideceğiz...
   Çok teşekkür ederim :))

   Sil
 11. başkalarının kararttığı bu dünyada, onlara inat aydınlatmalı yarınlara umutla bakmalıyız. İnşallah başarabiliriz...
  Bloğunuza "Mcdrgnblggr Blogger Keşif Etkinliği" sayesinde ulaştım..
  Takipteyim..
  Bu akıcı yazılarınızı en kısa sürede okuyacağım.
  sevgiler..

  http://blogdakicin.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş gelmişsiniz öncelikle :)) Çok teşekkür ederim :))

   Sil
 12. Gitmek hepimizin yaşayacağı bir hadise lakin İlahi adalet karşısında ne yapacağız bilemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle ne yapacağız. İnsanlar kendilerinden çok emin gibi davranıyor. Rabbim o gün her birimizin yardımcısı olsun...

   Sil
 13. Bu başlık kadar derin ve beni etkileyen başka bir şey varsa, yazınız ve özellikle son cümlenizdir. Ne diyeyim, harika demişsiniz, gerçekten. Kaleminizie sağlık!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, güzel yorumunuz için. Mutlu ettiniz beni...

   Sil
 14. ''Gez dolaş dünyanın bütün patikalarını. Ancak ana yola geldiğinde patikalarda harcadığın zamana yanıp duracaksın.Necip Fazıl'' Yüregine gönlüne, kalbine ve kalemine sağlık diyorum başkada bişey demiyorum. Sevgiler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Necip Fazıl'ı da çok severim. Ne kadar da doğru söylemiş yine. Sevgiler :)

   Sil
 15. İnsanlar olarak dünyayı mahvettik :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten geri dönülemez şekilde mahvettik...
   Sevgiler :))

   Sil
 16. İşin özünden bakınca dünyayı karanlık hale getiren asıl kendi iç dünyasında karanlıkta kalır bence. Karanlıkta aydınlıkta ilk hareketle başlar ve devamı gelir. Başkasını değiştiremiyorsak kendimizi değiştirerek başlamalı derim. Başlamalı ki ilk hareket ortaya çıksın. Kim bilir belki onlar bize özenir. Yazın çok güzel olmuş dayanamadım bende bişeyler dedim işte:) Benimkisi eleştiri değil bir umut:)
  Bu arada hikaye kalpli kadın blog keşif etkinliğinden geliyorum, takibe aldım, banada beklerim :)
  sevgiler :)

  yenilenmeprojesi.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Hoşgeldiniz sevgiler...😊😊

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gökyüzü'nün Çocukları


  Çocukluk aitliktir. Bir çocuk anılara aittir en çok. Toprağın yağmur sonrası kokusuna, oyunların en heyecanlı anına aittir. Bir çocuk en çok gülümseyişe, evrenden büyük bir kalbe, bir çocuk saf temizliğe yakışır. Ve her çocuk Gökyüzü'nün Çocuğudur en çok.   Bilirim çocuklar kadar bakmaz kimse Gökyüzü'ne. Gökyüzü dargın olduğu kadar dargın değildir kimseye. Çocukları hatırlayın başları hep yukarıdadır. Çünkü alışkındır Gökyüzü'ne o başlar.   Bilmem ki bileniniz var mı; bulutları bir şeylere benzetme oyunu vardı. Bu oyunun bir adı yoktu ama hep oynardık. Biz çok severdik, anlam yüklerdik bulutlara. Oohohohoo ne anlamlar çıkmazdı ki. Ejderhaların olmadığını kim söylemiş. Hadi oradan! Belli ki hiç bulutlara bakmayanlar söylemiş. Mesela biz göre bir çocuk Gökyüzü'nde olabilirdi. Bir kedi, köpekten kaçıp Gökyüzü'ne sığınmış olabilirdi.   Bize göre olabilirdi bunlar ama ne mutluluktu çıkan anlamlar. Hele ki bulutların hareket ettiğine şahit olduğumda ki mutluluk gö…

Yazı'nın Ham Maddesi Hüzün'dür...

Tarih:1 Eylül 2017 Cuma      Saat:Umudu Hüzün Geçiyor


 Kim ne derse desin "Mutlu İnsan" işi değil yazmak. Mutlu insan kayıp değil ki kaybolsun kelimelerde, düşsün yazının iklimine. Kanamaz ki kalemi aksın kağıda. "Mutlu İnsan" işi değil yazmak, kim ne derse desin. Bizde yazarak mutlu oluyoruz o başka tabi.
  Aslına bakarsak mutlu olmak için "Fazla Hüzünlü Bir Dünya"da yaşıyoruz. Ve kabullenmiş insan yazar, dünyanın hüznünü kabullenmiş insan. Hüznü kalemine yüklenmiş insan yazar.
  Kalemimiz, göz kapaklarımızdan yorgun bizim. Uykumuzu da severiz bu yüzden. Ah! uyuması da zor bizlere, uyanması da. Hüznümüzden tek koptuğumuz an uykumuz o yüzden değerli bu denli.
 Anlaşılmak için de yazmıyoruz, dinlenmek için uyumadığımız gibi. Anlatmak için yazıyoruz, anlamayı istemek karşı tarafın yükümlülüğü. Anlamayı bırakın kelimenin naifliğini hiçe sayıp acıtıyorlar. Kalbimizin ağrısı, sancısı bize kalıyor.
 İnsanların acıtmak için söylediği sözleri geçin, öfkelerinin …

Sosyal Medya Kabadayıları, Klavye Delikanlıları (!)

İnsanlar konuşmayı çok seven varlıklardır. Konuşma kabiliyeti insana verilmiş, haliyle insan da son harfine kadar kullanır bunu. Düşünen varlık olarak yaratılan insan düşünmez ama. Konuşmaya gelince heheeyy mangalda kül bırakmaz. Yani insan her zaman olduğu gibi burada da işine gelen kısmı alır, geri kalanını halı altına süpürme yapar.   Şimdi her yere de ulaşmıyor mu elleri, iyice yandık. Geçiyor klavyenin başına, hiç tanımadığı insanlara yağdırıyor. Bazen terbiyesizleşiyor ama yazmak hakkı. Konuşacak illâki sesli olmasa da, zehriyle yakacak birinin canını.   Öyle adamlık, hanımefendilik, sözüm ona delikanlılık sığındığın bilgisayar ekranının arkasından olmuyor. Yüreği olan, insan olan yapmaz bunu. Neymiş efendim o fotoğrafı atabiliyorsa, bu yazıyı yazabiliyorsa, böyle de yorumu hakkedermiş. Saygı çerçevesinde her yorum, eleştiri kabuldür. Buna lafımız yok. Hiçbir zaman olmadıda. Ama yazık size. Hiç var olmamış gibi yaşayıp, hiç var olmamış gibi öleceksiniz.   İnsanların tek amacı fa…

Halimin Ruhu

Bu aralar,
Beni en mutlu eden şey film izlemek,
Mutlu insanların var olduğu filmleri.
Mutluluğa inanmak için değil bu,
Aksine,
Mutsuzluğun varlığına inandırmak için kendimi.

Mutluluk uzak bir liman,
Uzak ihtimal.
Ah, şu mutsuzluk,
Davetsiz misafir, hep çat kapı...

                                                        "A. Z. Yazar"

VUSLAT

VUSLAT
Yüreğe vuslat gerek,
Vuslata ayrılık.
Dile Kuran gerek,
Kuran'a yürek.
Dil çözülecek okusa,
Kalbe abdest gerek.