Tarih Nefes Alır Hissedin...

 
 
  Bir Sela Okunur, Bir Millet Uyanır, Tarih Tekrar Yazılır...
  Destanın Adı "15 Temmuz"
 
  Sırlı geceler vardır, kendini duyurmak isteyen. O gecelerin güneşi başkadır, insanı başka. Sırlı geceler açmak ister sırrını, dolmak ister kulaklara, yazılmak ister tarihe. O geceler kan olup aksa da, gözyaşıyla yıkansa da, "Dur" der tarihe "Ben geldim." der. "Yaz beni destanlar arasına, kat beni şehitlerin şanına." Ve ekler "Duy Beni..."
  Öyle bir geceye uyandık ki biz, tahayyül etmesi zor. Korku değildi bizimki; tarihi yeniden yazmanın kahramanlığı ve heyecanıydı sadece. Vurup tarihin kapısına "Yaz bu zaferi de sayfalarına" demekti. "Öyle bir milletiz ki damarlarında akan kan deli, ruhu özgür, inancı sağlam." duyur bunu dünyaya, hatırlat cihana demekti.
  Gece utandı karanlığından, insan utanmadı karanlık kuyusundan. Gökyüzü bu kadar kötü insana kubbe olmak istemedi de, nasıl kötüler gökyüzünü mesken tuttu.
  Toprak bağrında acıyla çatlarcasına ağladı; analar, babalar, evlatlar, toprağa düştü. Toprak aldığı kahramanı geri verdi bu millete hiç  hesap edemediler bunu. Aşkları düştü yaktı toprağı, sonsuz oldu aslında sevdaları hesap edemediler. Gökler korur bu milleti, göklerdeki orduyu hesap edemediler.
  Bizi hatırlamak isteyenlere, bizler Hamdolsun o gece hatırlattık kendimizi. Şehidim hakkını helâl et; ne sana yaraşacak insanım, ne sana yaraşır yazdıklarım. Beni tanımadan benim için içtin şehadet şerbetini. Affet beni...
  Ve o gece sabah oldu. Çünkü kararların üstünde bir karar vardı. Göklerin asıl sahibi vardı. Gecenin sahibi vardı. Tendeki canın sahibi vardı. Al bayrağın asıl sahibi vardı. Tekbirlerin sahibi, bu milleti muzaffer eyledi...
  Çünkü yenilmez olan İmandır. Rabbim'in izniyle de yenilmeyecek. Ve bizlere inancımıza yakışmak düşer...
  "Vatan Sevgisi"nin üstünde bir ideoloji, siyaset, politika olmaz. Eğer bu çemberde birleşemiyorsak sevgimizde bir sorun var demektir. Eğer "Vatan Sevgisi" birleştiremiyorsa bizi, ayrılığın karanlığına düşmüşüz demektir. Çünkü gerçek sevgi hesapsız olur.
  O gece evine dönmemek üzere, sokağa çıkanların sevgisine bakmalı ve sevgimizi sorgulamalıyız. Ne kadarız demeliyiz...
  Ne deyim, ne yazayım... Benim aciz kalemim; böyle şanlı bir geceye, şanlı bir millete ne kelam etsin. Ne yazsam yaraşamam onun şanına.
  Rabbim minareleri ezansız, gök kubbeyi al bayraksız, milletimi vatansız, vatanımı devletsiz ve bizleri inançsız bırakmasın.
  Çünkü öylesine akmadı kanlar, öylesine okunmadı selalar, öylesine değildi bu yazılan destan. Öyle bir milletti ki bu millet gece vatanını kurtarıp sabah işine gitti. Vatan borcunu ödeyip, devletine hizmet etmek için işine gitti.
  Ne deyim aşık olunası bir tarihe sahibiz ve tarihin aşık olduğu kahramanlıklara. Tarih tanır bizi dedelerimizden, geçmişimizden ve unutmayacak geçmişine yakışır torunlarından, bugününden...
  Geçmişimden bu günüme; vatanım, bayrağım, ezanım, inancım için; şehit olan, çalışan, çabalayan, yazan, yaşayan herkesten Allah razı olsun... Benim yoktur ama varsa hakkım helâl olsun... Şehidim asıl sen hakkını helâl et bu biçareye...
  15 Temmuz gecesi Selalar bu milleti uyandırdı ve bir tarih yazıldı. Eğer uyanmayan varsa hâlâ ruhu için okunacak seladan önce kalplerine bir sela okusunlar. Çünkü kalplerin uyanması gerek, gözlerden önce kalplerin görmesi gerek. Çünkü bu kalbe "Vatan Sevgisi" bu vatana vatanını seven millet gerek...
  Vatanımızı sevelim diğer sorunları sevgimiz çemberinde çözeriz zaten... Şehitlerime sonsuz saygı ve dualarımla...
 
  A.Z.Yazar   
 

Yorumlar

 1. Canı gönülden katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Ne güzel aynı hisleri paylaştığımız insanların olması. İsterdim ki daha bir çok insan "Canı gönülden katılıyorum." diye yorum yapsın. Bunu yazım okunsun yorum alsın diye demiyorum. Sadece böyle olsa insanlara olan inancım artardı. Böyle olması umudumu ve inancımı azaltmadı ama daha da kuvvetlendirdi. Yorumunuz benim için değerliydi tekrar teşekkür ederim...

   Sil
 2. O gece acil görevli olarak çağırıldık. Hemen hazırlanıp yola koyuldum. Ağlaya ağlaya isyerine vardım. Neden ağladım kucağın bebelerle analar, yaşlı dedeler niniler, koltuk değnekli kahramanlar gördüm. Anladım ki Osmanlı torunları, Çanakkale ruhu ölmemiş Elhamdülillah. Yayınızı beğendim. Yazınız bana ben osmanlıyım şiirini çağrıştırdı youtube'den dinlemenizi tavsiye ederim. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şiiri dinledim gerçekten çok güzel bir şiir. Bu ruh ölmesin, bizim neslimize bıraktığımız en güzel miras. Tavsiyeniz ve yorumunuz için teşekkür ederim...

   Sil
 3. "Vatan Sevgisi"nin üstünde bir ideoloji, siyaset, politika olmaz.
  Kilit cümle Büşracım. Yazını okurken tüylerim dikeldi resmen. Bayıldım.. Bu kadar güzel bir yazıya da böyle az yorum gelmesi üzdü beni gerçekten.. Kalemin hep şifa bulsun..Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım. Zaten asıl mesele aynı hisleri paylaşmamız değil mi? Evet kalemimiz şifa bulsun ve kalplere şifa olsun. Sevgilerimle...:)))

   Sil

Yorum Gönder